همه ما بعضی وقتا غمگین و افسرده میشیم و احتیاج داریم کسی در این شرایط با ما همدلی کنه. حتما واسه دوستان و نزدیکان تون پیش اومده که از موضوعی ناراحت بودن و شما دوست داشتین خوشحال شون کنین؛ اما نمی دونستید که چه رفتاری بکنین. در این نوشته با هم یاد می گیریم که چیجوری بقیه رو خوشحال کنیم و به اونا کمک کنیم تا بلند شن و دوباره شروع کنن.

 

بخش اول: با اونا گفت وگو کنین

۱. به حرف اونا گوش بدین

چیجوری بقیه رو خوشحال کنیم؟  آموزشی

در نصف موارد، افراد ناراحت یا مضطرب، به دنبال جواب و واکنش فرد مقابل نیستن، فقط می خوان حرف هاشون شنیده شه و خود رو خالی کنن. میدونید به چه دلیل ناراحت هستن؟ به نظر می رسه که دوست دارن احساس شون رو با شما در بین بذارن؟ پس موقعیتی واسه اونا جفت و جور کنین که بتونن با شما صحبت کنن و در مورد ناراحتی شون توضیح بدن. شاید لازم باشه که اجازه بدین روی شونِهاتون گریه کنن.

 • هیچوقت صحبت هاشون رو قطع نکنین. حتی اگه معطلی ای در صحبت شون ایجاد شده، نظرات خود رو به بیان احساسات ساده، محدود کنین. وگرنه ممکنه شرایط رو بدتر کنین.
 • حتی اگه نمی دونین چه جوری رفتار کنین و موضوع خیلی واسه تون اهمیت نداره، بازم خودتون رو واسه شنیدن مشکلات اونا، مشتاق نشون بدین. هر چه بیشتر به مشکلات اونا توجه کنین، بیشتر احساس می کنن که واسه تون اهمیت دارن. همه دوست دارن که مورد توجه قرار بگیرن و موقعیت شون واسه بقیه مهم باشه. علاقه و توجه خود رو به اونا نشون بدین.
 • اجازه ندین که اونا احساس کنن یک بار اضافه بر دوش شمان. بیشتر اوقات، افراد واسه بازگو کردن مشکلات شون واسه بقیه دودل هستن؛ چون نمی خوان بقیه رو درگیر مشکلات خود کنن. پس، هر زمان که تشخیص دادین طرف مقابل اینجور احساسی داره، بهش اطمینان بدین که بار اضافی بر دوش شما نیس و دوست دارین مشکلاتش رو و اگه بتونین راه حلی پیش پای اون بذارین.

۲. از اونا سؤالای در رابطه بپرسید

واسه مشارکت کردن در بحث، هیچ راهی بهتر از پرسیدن سؤالای در رابطه نیس؛ به ویژه سؤالایی که در مورد احساس طرف مقابل هستن. پرسیدن سؤالای در رابطه، نکته کلیدی در این مرحله. پرسیدن سؤالایی که ربطی به مشکل مطرح شده نداره، فقط طرف مقابل رو سردرگم و از ادامه دادن بحث، دلسرد می کنه.

از این سؤالای کلی می تونین واسه ادامه دادن بحث با کسی که می خواید اونو خوشحال کنین، استفاده کنین. این سؤالات معمولا افراد رو تحریک می کنه تا درباره احساس شون بیشتر حرف بزنن و خود رو خالی کنن:

 • درباره این مشکل چه احساسی داری؟
 • قبلا اینجور مشکلی داشتی؟
 • کسی هست که بتونه کمک کنه یا پیشنهادی داشته باشه؟
 • در موقع ضرورت چه عکس العملی نشون می دی؟
 • من چه کاری میتونم واسه تو انجام بدهم؟

۳. در زمان مناسب واکنش نشون بدین

زمانی که مطمئنین حرفی واسه گفتن ندارین، فرصت صحبت کردن رو از اونا نگیرید. می تونین تجربیات مثل خود رو واسه اونا تعریف کنین. هر درسی که شما از مشکلات گذشته خود گرفتین، ممکنه واسه بقیه هم کمک کننده باشه.

در واکنش نشون دادن به مشکلات بقیه و صحبت کردن با اونا، بیشتر نحوه ی پاسخگویی شماس که مهمه نه چیزی که می گین. مثلا تصور کنین که دوست تون به شما می گه که پدرش به سرطان گرفتار شده و شما در جواب می گین: «اگه باعث میشه احساس بهتری داشته باشی، باید بهت بگم که بابابزرگ منم سرطان داره».

این روش پاسخگویی و واکنش نشون دادن، اصلا کمک کننده نیس. عوضش شما می تونین این طور جواب بدین: « درک می کنم که چه شرایط سختی داری. بابابزرگ منم پارسال به سرطان گرفتار شد و من به سختی با این مسئله کنار اومدم. درک می کنم که این شرایط چقدر برات دردناکه».

۴. در زمان مناسب راه حلی پیش پاشون بذارین

بعد از اینکه فهمیدین چه اتفاقی افتاده، درباره شرایط پیش اومده خوب فکر کنین. اگه راه حلی دارین اونو پیشنهاد کنین. اگه چیزی به فکرتون نمی رسه، با خودتون صادق باشین و دروغ نگید. دوست تون رو پیش کسی ببرین که پیشنهادای بهتری داره.

فراموش نکنین که خیلی کم یک راه حل کامل و درست واسه مشکلات پیدا می شه. به طرف مقابل بگید که شما پیشنهادی در نظر دارین اما به اونا اطمینان بدین که این تنها راه حل مشکل نیس. با کلماتی مثل «شاید»، «ممکنه» و «احتمال داره»، پیشنهادای خود رو مطرح کنین. در این صورت، اگه اونا نخوان راه حل پیشنهادی شما رو اجرا کنن، احساس گناه نخوان کرد.

 • با اونا صادق باشین. بدترین کاری که ممکنه در این شرایط حساس بکنین، دروغ گفتنه. اگه در مورد یک موضوع حساس با نتایج جدی بحث می کنین، حقیقت رو بگید حتی اگه ممکنه احساسات طرف مقابل رو جریحه دار کنه.
 • مراقب باشین تا زمانی که از شما خواسته نشده، پیشنهاد و پیشنهادی ارائه نکنین. طرف مقابل ممکنه احتیاجی به پیشنهاد نداشته باشه یا حتی ممکنه به پیشنهاد شما بکنه و شکست بخورد. در این صورت شما رو سرزنش می کنه.

۵. با اونا رودررو صحبت کنین

به لطف تکنولوژی، زندگیا آسون تر شده، اما این پیشرفت فناوری بعضی مسائل رو با سختی روبه رو کرده. شاید فرستادن یک پیام قشنگ و محبت آمیز از راه ایمیل، وسوسه انگیز باشه؛ ولی حق مطلب رو ادا نمی کنه. بهترین کار اینه که توجه و محبت خود رو با یک ملاقات حضوری نشون بدین. این روزها که بیشتر عمر ما پشت صفحه کامپیوتر میگذره، یک قرار حضوری واقعا ارزشمنده.

استفاده از پست حلزونی یعنی همون سیستم پستی که پیش از پیشرفت تکنولوژی از اون واسه ارسال کارت پستال و نامه استفاده می کردیم، فکر خوبیه. کارت پستالای الکترونیکی هم گزینه خوبی هستن؛ اما اگه می خواید یک نفر رو واقعا خوشحال و متعجب کنین، یک نامه ی محبت آمیز بنویسین و با پست ارسال کنین. مطمئنا طرف مقابل انتظار اینجور نامه ای رو نداره و خوشحال می شه.

بخش دوم: محبت خود رو نشون بدین

۱. به اونا هدیه بدین

چیجوری بقیه رو خوشحال کنیم؟  آموزشی

آخرین باری که کسی بدون مناسبت به شما هدیه داد رو به خاطر بیارین. مطمئنا بسیار خوشحال و هیجان زده شدین. هدیه دادن به بقیه می تونه حال و هوای اونا رو حسابی عوض کنه و به اونا بفهماند که خود هدیه اهمیت زیادی نداره؛ بلکه نفس این عمل، ارزشمنده.

 • یک هدیه حتما نباید گرون باشه یا حتی یک چیز فیزیکی باشه. می تونین بقیه رو به پاتوق دنج تون ببرین و اونجا رو بهش نشون بدین یا ساخت یک پرنده ی اوریگامی رو یادشون بدین. همین هدایای کوچیک و از سر محبت، از هر هدیه ی دیگری که می تونین از مغازه بخرین، ارزشمندتر هستن.
 • اشیای قدیمی و چیزایی رو که واسه تون مهم هستن، هدیه بدین. مثلا یک یادگاری از گذشتگان یا یک وسیله موروثی. این هدیها بسیار تأثیرگذار و دوست داشتنی هستن. چون شما مدت زیادی اونا رو با دقت نگهداری کردین و واسه تون مهم هستن. اشیای قدیمی پیام پنهونی دیگری هم دارن؛ اینکه زندگی با همه خوبیا و بدی هاش، ادامه داره.

۲. لبخند رو به لب هاشون بیارین

به اونا بگید که واسه تون اهمیت دارن؛ این رو با لبخند و جمله ای محبت آمیز به اونا یادآوری کنین. با همین کار ساده می تونین خوشحالی رو در چهره شون ببینین. بعد از اینکه خیلی وقت درباره مشکلات درد و دل کردین می تونین با لطیفها و داستانای خنده دار، فضا رو عوض کنین. مهم نیس این لطیفه چقدر خنده داره، اگه اونو در زمان درست به کار ببرین، اثر خوبی می ذاره.

از اینکه واسه خنداندن بقیه از خودتون مایه بذارین، نترسین. می تونین سوتیایی که دادین یا شرایط خنده داری رو که واسه خودتون پیش اومده، تعریف کنین و اونا رو بخندونین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری در طول روز کالری بیشتری بسوزونیم؟

۳. اونا رو غافلگیر و متعجب کنین

چیجوری بقیه رو خوشحال کنیم؟  آموزشی

هدیهای سالگرد ازدواج و روز تولد بسیار مهم هستن؛ اما هدایایی که بی مناسبت واسه بقیه می خرید وقتی که اصلا انتظارش رو ندارن، اونا رو متعجب و خوشحال می کنه.

چیجوری بقیه رو خوشحال کنیم؟  آموزشی

به این فکر کنین که طرف مقابل تون چی رو بیشتر از همه دوست داره و سعی کنین تا از این راه اونو خوشحال کنین. اگه غذا دوست داره، اونو به شام دعوت کنین. اگه به موسیقی یا فیلم علاقه داره، با هم به کنسرت یا سینما برید.

۴. ذهن شون رو از مسئله منحرف کنین

در این مرحله که به حرفای طرف مقابل گوش دادین، پیشنهادای لازم رو ارائه کردین، محبت و توجه تون رو نشون دادین و به اونا اطمینان دادین که اگه کاری از دست تون بربیاید انجام میدید، زمان اون رسیده که سعی کنین این مشکل، ذهن اونا رو درگیر نکنه و باعث افسردگی و نگرانی اونا نشه.

لازم نیس بی معطلی بحث رو عوض کنین و بگید: «بگذریم، مشکلی که گفتی زیاد هم بد نیس.» با این کار تموم زحمات قبلی خود رو به باد میدید. به جای این کار، به اونا زمان بدین تا بتونن دوباره خودشون رو پیدا کنن. با گفتن جمله ای مثل «دوست داری یه خاطره ی جالب تعریف کنم؟» جواب اونو بررسی کنین.

شرایط اونو به دقت بررسی کنین تا فهمیده باشین در کدوم مرحله قرار داره. اگه هنوز آروم نشده، پس زمان خوبی واسه عوض کردن بحث و تعریف کردن ماجرای خودتون نیس. اما اگه یک جروبحث ساده با مادرش داشته و حالا به نظر می رسه که آروم تر از قبله، می تونین مراحل بعدی رو بکنین. همیشه واسه هر اقدامی، زمان مناسب رو در نظر بگیرین.

۵. حال و هوای اونو عوض کنین

بیشتر اوقات ما از محیط دور خود اثر قبول می کنیم و اجازه میدیم که محیط، حال و هوای ما رو مشخص کنه. اگه می خواید کسی رو خوشحال کنین اونو از محیط فعلی خارج کنین. این کار ساده می تونه بهش کمک کنه تا بهتر فکر کنه و تصمیم بگیره.

احتیاجی نیس راه دوری برید. یک پارک در نزدیکی خونه می تونه حال و هوای اونو عوض کنه و ذهنش رو بازتر کنه تا بهتر بتونه تصمیم بگیره. هر کاری که می تونین واسه منحرف کردن حواس دوست تون از مشکل فعلی بکنین.

بخش سوم: واسه شادی اونا سعی کنین

۱. واسه خوشحال کردن بقیه آخر سعی تون رو بکنین

چیجوری بقیه رو خوشحال کنیم؟  آموزشی

همه ما استعدادهایی داریم که می تونیم از اونا واسه شادی بقیه استفاده کنیم. مثلا اگه آشپزی تون خوبه اونو به خوردن یک لازانیای خوشمزه خونگی دعوت کنین. کشیدن نقاشی، تعریف کردن یک داستان پرماجرا با آب و تاب، همه این کارای به ظاهر کوچیک می تونن اثرات بزرگ و خوبی روی بقیه داشته باشه.

از همه تواناییا و خلاقیتای خود واسه خوشحال کردن بقیه استفاده کنین. این کار می تونه خوندن آواز مورد علاقه یا همراهی کردن با اونا در یک کوه نوردی باشه. هر چه در چنته دارین واسه خوشحال کردن دوست تون رو کنین.

چیجوری بقیه رو خوشحال کنیم؟  آموزشی

۲. خوش بین باشین

نیمه ی پر لیوان رو ببینین. خوش بین بودن طرز فکریه که اگه در شرایط مناسب از اون بهره ببرین، می تونه مسری باشه و به بقیه منتقل شه. به دنبال فرصتا و شرایط جالب و هیجان انگیزی بگردید که واسه طرف مقابل تون هست و اونا رو ندیده گرفته.

همیشه نقطه روشنی حتی در سخت ترین شرایط زندگی هست. گرچه بعضی وقتا ما به دلیل درگیر شدن در مشکلات، اونا رو ندیده می گیریم. مثلا چند مورد از مشکلات عادی زندگی و نحوه ی برخورد مثبت با اونا رو بررسی می کنیم.

 • اگه از شریک زندگی تون جدا شدین؛ در این شرایط به این فکر کنین که فرد مورد نظر لیاقت خوبیاتون رو نداشته و واسه وجود شما ارزش قائل نبوده. مطمئنا افراد زیادی وارد زندگی تون می شن که قدر خوبیاتون رو بیشتر میدونن.

 • اگه یکی از نزدیکان تون فوت کرده؛ بله، مرگ یکی از مراحل طبیعی در چرخه زندگیه. همه می میرن و ما نمی تونیم اونا رو به زندگی برگردانیم. به جای غصه خوردن می تونیم تأثیراتی رو که اون فرد بر زندگی ما داشته، قدر بدونیم و از یادآوری لحظات خوبی که با اونا داشتیم، لذت ببریم.

 • اگه شغل تون رو از دست دادین؛ البته شغل شما بخشی از هویت تون رو تشکیل می ده اما این همه اون چیزی که دارین نیس. به چیزایی که از شغل قبلی خود یادگرفته اید فکر کنین و سعی کنین تا از اونا واسه به دست آوردن شغل بهتر استفاده کنین. واسه پیدا کردن شغل جدید خیلی سعی کنین و انگیزه خود رو نشون بدین. به کارفرماها ثابت کنین که شما بیشتر از هرکی دیگری لایق این شغل هستین.

 • اگه اعتماد به نفس ندارین؛ بدونین هرکسی نقاط قوت و ضعفی داره. شما بیشتر از اون چیزی که فکر می کنین، توانا هستین. بقیه شما رو همین طور که هستین دوست دارن. پس هیچ دلیلی واسه نداشتن اعتماد به نفس ندارین!

 • اگه نمی دونین مشکل از کجاست فقط احساس بدی دارین؛ به یاد داشته باشین که احساس ناراحتی و افسردگی طبیعیه و واسه همه ما بعضی وقتا پیش میاد. زندگی پر از روزهای تلخ و شیرینه. به جنبه های مثبت اون فکر کنین و نعمتای زیادی رو که در اختیار دارین در نظر بگیرین.

۳. خودتون ناراحت نباشید

اگه خودتون ناراحت و افسرده باشین چه جوری می تونین بقیه رو خوشحال کنین؟ بین حالت نگرانی واسه دوست تون و خوش بینی به بهتر شدن شرایط، تعادل بسازین. در عین حال که ناراحتی خود رو از مشکل دوست تون نشون میدید، نیمه ی پر لیوان رو هم ببینین و اونو امیدوار کنین. این کار سختیه اما دوست شما ارزشش رو داره.

 • واسه کمک کردن به دوستان تون و خوشحال کردن اونا، هر کاری می تونین بکنین. این کار احساس خوبی به اونا می ده و مطمئن می شن که کسی به اونا اهمیت می ده. احساس اطمینان می کنن و می فهمن که می تونن در شرایط سخت، به شما اعتماد کنن.
 • واسه عوض کردن حال و هوای اونا، به دوستان تون پیشنهاد فعالیتای تفریحی بدین. با اونا به سینما، استخر یا کوهنوردی برید یا بازی کنین. اما اگه خودشون واقعا نمی خوان به چیز دیگری فکر کنن، شما اونا رو مجبور نکنین. شما نمی تونین به کسائی کمک کنین که خودشون نمی خوان وضعیت شون رو تغییر بدن. خوش بین بمونین و تا زمانی که خودشون تصمیم بگیرن شرایط رو تغییر بدن و مشکل رو از یاد ببرن، در کنار اونا بمونین.

۴. بدونین که افراد بعضی وقتا احتیاج به نگرانی و اندوه دارن

چیجوری بقیه رو خوشحال کنیم؟  آموزشی

بعضی از افراد از این شرایط استفاده میکردن. به اونا فرصت بدین تا شرایط رو بررسی و بازبینی کنن. تا در آخر بتونن خودشون رو پیدا کنن. ممکنه اونا فقط به کمی زمان احتیاج دارن تا مشکلات رو حلاجی کنن و در آخر اونا رو به فراموشی بسپارند. اگه از شما می خوان که تنهایشان بذارین، به این خواسته احترام بذارین. در این شرایط وظیفه ی شما نیس که حال اونا رو تغییر بدین؛ خودشون باید واسه بهبود شرایط سعی کنن.

زمانایی در زندگی هست که افراد احتیاج دارن در اندوه سر کنن و با مسائل کنار بیان. منطقی نیس که از فردی که تازگیا پدرش رو از دست داده، توقع داشته باشیم یک باره همه چیز رو از یاد ببره و به زندگی عادی برگردد. آدما با هم فرق دارن و زمان نگرانی و اندوه اونا و روشای کنار اومدن با مشکلات شون، منحصر به فرده؛ درست مثل اثر انگشت. اگه نزدیکان تون هنوز به خاطر یک اتفاق در گذشته، غصه می خورن، تنها کاری که می تونین بکنین اینه که در کنار اونا بمونین.

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی