نظر کارشناسان

معمولا واسه کارمندان راحت نیس که خواسته افزایش حقوق خود رو با مافوق شون مطرح کنن. دیانا فِیزان (Diana Faison)، از شرکای شرکت پیشرفت رهبری فلین هیث هولت لیدِرشیپ (Flynn Heath Holt Leadership)، کلید حل این مشکل رو در یادگیری هنر خواسته افزایش حقوق می دونه: «باید بتونین نشون بدین که چیجوری به شرکت سود رسانده و تأثیرگذار بودین.» درست مثل هر گفتگو ی دیگری، باید خودتون رو به جای طرف مقابل بذارین و بر همین پایه، روش مطرح کردن خواسته خود رو تنظیم کنین. به گفته کاثلین مَک گین (Kathleen McGinn)، استاد مدیریت کار و کاسبی در مدرسه ی کسب وکار هاروارد، «فکر کنین ببینین که اصلا به چه دلیل مافوق تون باید به خواسته تون رسیدگی کنه.» اگه علایق و اهداف مافوق تون رو بشناسین و خودتون رو پس هماهنگ کنین، اون وقت می تونین امیدوار باشین که خواسته افزایش حقوق تون بررسی میشه. اما میدونید چیجوری باید خواسته تون رو مطرح کنین تا جواب رد نشنوید؟

۱. جمع آوری مستندات

چیجوری خواسته افزایش حقوق بدیم؟ " آموزشی

جمع آوری مستندات از اهمیت درخور توجهی برخورداره. فِیزان می گه: «تا زمانی که آماده نباشید، نمی تونین بدونین که واقعا چه درخواستی دارین.» قبل اینکه خواسته خود رو به مافوق تون انتقال بدین، باید در جمع آوری دو دسته از اطلاعات لازم کوشا باشین. اول و از همه مهم تر جمع آوری مستنداتیه که اقدامات مؤثرتان رو پیش رئیس رو کنه‍. اشاره به برنامه های اثر که به خاطر کاهش هزینه ها اجرا کردین، نتایج موفق پروژه ای که تحت نظر خود شما انجام شد، نظرات مثبت مشتریان یا تشویق نامهایی که از رؤسای بالامرتبه دریافت کردین، مثل دلایلی هستن که شانس پذیرفته شدن خواسته تون رو افزایش میدن، چون که شاید مافوق تون از همه دستاوردهایی که در سالای پیش داشته اید، باخبر نباشه. دوم اینکه باید درباره حقوق پرداختی بقیه شرکتا هم تحقیق کنین تا رقمی که واسه خود در نظر می گیرین مناسب و مساوی باشه. شبکه همکاران، بخش منابع انسانی و سایتایی مثل پِی اِسکِل (PayScale) و گلَس دُر (GlassDoor) نمونه های منابعی هستن که در شناسایی ارزش خود در بازار کار می تونین به اونا مراجعه کنین.

۲. اقدام در زمان مناسب

چیجوری خواسته افزایش حقوق بدیم؟ " آموزشی

خیلی از کارمندان خواسته افزایش حقوق خود رو دقیقا زمانی که نباید، مطرح می کنن. اما اگه مافوق تون مثلا به دلیل تکمیل آزمایشای کارمندان تحت فشار کاری قرار داشته باشه، شاید تمایلی به بررسی خواسته تون نداره. یه سریای دیگه از کارمندان خواسته افزایش حقوق خود رو زمانی مطرح می کنن که به دلیل محدود کردن بودجه، به خواسته شون رسیدگی نمی شه. به پیشنهاد ی مَک گین، «خواسته خود رو به زمان قبل از دریافت مسئولیتای جدید یا بعد از تموم شدن موفق یک پروژه موکول کنین.» به بیان دیگر، زمان خواسته خود رو با تغییراتی که در وظایف تون ایجاد می شه، هماهنگ کنین. مَک گین می گه: «اگه تازگیا سود زیادی به شرکت رسوندین، پس وقتشه که بپرسید امکانش هست که من هم از این سود سهمی داشته باشم؟» اگه مافوق تون استقبال نکرد، می تونین پیشنهاد بدین خواسته تون رو تا چند ماه آینده بررسی کنه و بعد در موعدی که مقرر شد، خواسته تون رو پیگیری کنین.

۳. تمرین، تمرین و تمرین

چیجوری خواسته افزایش حقوق بدیم؟ " آموزشی

خیلی مهمه حرفایی رو که می خواید بزنین، تمرین کنین. نه اینکه همه حرفای خود رو فقط تو ذهن تون مرور کنین، بلکه همونجوریکه فِیزان پیشنهاد می کنه: «بلند و پیشه یک نفر دیگر تمرین کنین. صدای خود رو در بین صحبت ضبط کنین و بعد به صدای خودتون گوش بدین.» با گوش دادن به صدای خودتون می تونین نقاط ضعفی رو که در بیان خواسته تون دارین، تشخیص بدین و قسمتای نامناسب و بی ربط رو شناسایی کنین. حتما باید روند گفتگو رو از زاویه دید طرف مقابل هم بررسی کنین و واکنشای احتمالی مافوق تون و عکس العملایی رو که به هر واکنش دارین، پیش خودتون مجسم کنین. به پیشنهاد ی مَک گین، «به علایق مافوق خود و هم اینکه به چه دلیل باید نسبت به خواسته تون علاقه نشون بده، فکر کنین.»

۴. داشتن اعتماد به نفس

چیجوری خواسته افزایش حقوق بدیم؟ " آموزشی

وقتی خواسته تون رو مطرح می کنین، همیشه با لحن قابل احترام وارد گفتگو شید. فِیزان پیشنهاد می کنه: «باید با آرامش و بیان خوش صحبت کنین و حس وحالی از همکاری به وجود بیارین.» به گفته فِیزان، از جملاتی که «رباینده ی قدرت» هستن پرهیز کنین. استفاده از جملاتی مثل « موافق هستین که من باید افزایش حقوق داشته باشم؟» یا «به نظرم کار من خیلی عالی بوده…» جایز نیس. خواسته تون رو روشن و با اعتماد به نفس مطرح کنین، اما نه با جملاتِ سؤالی یا توضیح کننده ی قدرت. می تونین اعتماد به نفس تون رو با استفاده از زبون بدن نشون بدین.

چیجوری خواسته افزایش حقوق بدیم؟ " آموزشی

۵. پرهیز از شکایت و تهدید

چیجوری خواسته افزایش حقوق بدیم؟ " آموزشی

هیچوقت خواسته تون رو با شکایت یا تهدید شروع نکنین. مَک گین می گه: «با این کار، مافوق تون رو در حالت دفاعی قرار میدید که اصلا وضعیت خوبی نیس.» خودتون رو با همکاران تون مقایسه نکنین و از واسه حقوق فعلی تون ناله نکنین. عوضش، مثبت باشین و روی اثرات زیادی که داشته اید، تمرکز کنین. مَک گین پیشنهاد می کنه: «هیچوقت مافوق تون رو چه به طور روشن یا ضمنی تهدید به ترک شغل تون نکنین.» گفتگو با تهدید کردن در بهترین حالت فقط به تشنج کشیده می شه، اما در بدترین وضع اگه مافوق تون با افزایش حقوق شما مخالفت کنه، فرصتای دیگر خود رو هم از دست میدید.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری در زمان حال زندگی کنیم؟ 

۶. درک اهداف آینده شرکت

چیجوری خواسته افزایش حقوق بدیم؟ " آموزشی

خواسته افزایش حقوق خود رو به نحوی مطرح کنین که نه تنها دستاوردهای قبلی تون پررنگ شن، بلکه مافوق تون فهمیده باشه که شما یک هم تیمی وفادار و سخت کوش هستین که سعی دارین خودتون هم همگام با پیشرفت شرکت، رشد کنین. به نتایج مؤثری که تا الان واسه شرکت رقم زدین، اشاره کنین و بعد خیلی سریع بحث رو به این موضوع بکشونین که امیدوار هستین در رقابتای بعدی به چه پیشرفتایی دست پیدا کنین. به مافوق تون اطمینان بدین که فشار کاری و اهدافش رو می فهمید و می خواید کمک کنین. باید آشنایی که شرکت محل کارتون به چی اهمیت می ده و شما چیجوری می تونین امورات شرکت رو بیشتر رونق بدین.

و اگه جواب منفی بود…

اگه با خواسته افزایش حقوق تون موافقت نشد، حاضر هستین به جای افزایش حقوق مثلا پاداش دریافت کنین یا در ساعات کاری تون تغییری ایجاد شه؟ اگه این موارد رو هم مطرح کردین و بازم جواب مافوق تون منفی بود، بپرسید که تحت چه شرایطی با خواسته تون موافقت میشه. مَک گین می گه: «بپرسید چه وظایفی رو می تونین پایبند بشین یا چه تغییراتی رو می تونین در کارتون بسازین تا افزایش حقوق شامل حال تون شه.» اینطوری، مافوق تون متوجه میشه که سرسختانه سعی دارین طبق اهداف شرکت پیشرفت کنین.

حالا توجه تون رو به دو مثال جلب می کنیم:

مثال ۱: ارزش خود رو بدونین

چیجوری خواسته افزایش حقوق بدیم؟ " آموزشی

آقای احمدی در واحد فروش یکی از شعب موفق یک مغازه خرده فروشی اجناس لوکس فعالیت می کرد و در کل کارکرد مثبتی داشت. روزی مافوقش به خاطر بهبود کارکرد فروش یکی دیگر از شعب این مغازه، به آقای احمدی پیشنهاد می ده که مسئولیتای اضافه تری رو جدا از اینکه وظایف فعلی در شعبه ی مورد نظر بر عهده بگیره و اونجا رو به رونق بیاره.

اون حقوق پیشنهادی مافوقش رو با دید کردن انرژی و وقتی که باید به وظایف جدیدش اختصاص بده سبک و سنگین کرد و البته، اثر قبول کردن این مسئولیت رو روی آینده شغلی خود هم در نظر گرفت. اون در آخر به این نتیجه رسید که رقم بالاتری رو پیشنهاد بده، چون که می دونست اگه کمتر از رقم درخواستی خودشو قبول کنه از نگاه مالی و حرفه ای ضرر کرده.

در جلسه ی گفتگو با حقوق درخواستی آقای احمدی موافقت شد! اون تونست با مراجعه به اثرات مثبتی که روی کار و کاسبی مغازه داشته، به ارزش خود در بازار کار پی ببره. نگفته نمونه که گفتگو کنندگان هم تواناییای آقای احمدی رو در طول جلسه تأیید کردن و به رقم پیشنهادی اون نه نگفتند.

مثال ۲: از تجربیات گذشته درس بگیرین

چیجوری خواسته افزایش حقوق بدیم؟ " آموزشی

خانوم زارعی به عنوان معاون عملیاتی در یک شرکت بازاریابی دارویی فعالیت می کرد و بیشتر از ۱۰ سال بود که مسئولیتای مهم و زیادی رو به عهده داشت، اما افزایش حقوق اون در طول این چند سال به باور ی خودش شایسته خدمات باکیفیتی که ارائه می داد، نبود. خانوم زارعی خواسته افزایش حقوق خود رو در زمان بازسازی شرکت با مافوقش مطرح کرد. اون از قبل مجموعه مستنداتی رو دور و بر مسئولیتایی که تا اون زمان به عهده داشت جمع آوری کرده بود و از حقوق پرداختی بقیه شرکتا به مسئولان این شغل هم مطلع بود. در آخر با حقوق درخواستی خانوم زارعی در جلسه ی گفتگو موافقت نشد!

اون به نحوه ی مطرح کردن خواسته خود دقیق تر فکر کرد و به این نتیجه رسید که نباید فقط روی مسئولیتایی که در گذشته به عهده داشت تمرکز می کرد، بلکه لازم بود درباره اثرات مثبت عملکردش روی پیشرفت شرکت هم صحبت کنه. باید به این نکته هم اشاره می کرد که چیجوری می تونست اهداف شرکت رو در سالای آینده تحقق ببخشد. اشتباه خانوم زارعی این بود که تصویر واضحی به مافوقش ارائه نداده بود، چون که پیش خودش فکر می کرد مافوقش حتما به ارزش کارکرد اون واقفه.

کمی بعدتر، یک شرکت دیگر به خانوم زارعی پیشنهاد کار داد. شغل پیشنهادی این شرکت با تواناییای اون سازگارتر بود و حقوق بالاتری هم داشت. بعد از اون، خانوم زارعی در شغل جدیدش سعی کرد اقدامات مؤثر خود رو که واسه شرکت سوددهی داشت، پیگیری کنه تا اگه روزی قرار شد خواسته افزایش حقوق بده، مستندات کافی و محکم تری در اختیار داشته باشه.

منبع : hbr


دسته‌ها: آموزشی