اگه در رابطه ای عاطفی هستین، کمی حس حسادت نسبت به روابط طرف مقابل با بقیه طبیعیه؛ به ویژه اگه اونو خیلی دوست داشته باشین. حسادت بعضی وقتا و بی بعضی وقتا خوبه و چه بسا کمی هیجان و اشتیاق هم به این رابطه عاطفی اضافه می کنه. اما اگه این حسادت بیشتر و شدیدتر شد چه؟ اگه از حد گذشت چه؟ در این مقاله با ۷ راه حل واسه برخورد با حسادت در روابط عاطفی آشنا میشید.

 

به چه دلیل آدما حسادت می کنن؟

در مورد مردها، حسادت معمولا زمانی رخ می ده که مردی می ترسد همسرش بهش خیانت جنسی کنه و با شخص دیگری وارد رابطه شه. از طرف دیگه، زنان بیشتر نگران خیانت عاطفی هستن، چون نگران زندگی فرزندان شون هستن و می خوان اطمینان یابند که همسرشان، اونا رو تأمین و محافظت می کنه.

الان آدما بیشتر از گذشته از این می ترسن که دست رد به سینه شون بخورد، پذیرفته نشن، کسی عاشق شون نشه یا کسی رو که دوستش دارن از دست بدن. این احساس طبیعیه. اما اگه این فکر و حس حسادت شدت بگیره، باعث لرزش شخصیت فرد و رابطه می شه. از طرف دیگه، اگه این ترس کم شه، حسادت هم کم میشه. اگه شمام بیشتر دچار حسادت میشید، چند راه حل هست که می تونه کمک تون کنه:

چیجوری در یک رابطه عاطفی حسادت خود رو کنترل کنیم؟  آموزشی

۱. از روی احساسات عمل نکنین

عمل نکردن طبق احساسات کار سختیه. مشکل اصلی، حس حسادت یا هر احساس دیگری نیس، بلکه مشکل واقعی زمانی شروع می شه که طبق اون حسادت رفتار می کنین و اجازه میدید شما رو از پا دربیاورد. درسته که می تونین هر حسی داشته باشین، اما مجبور نیستین طبق اون عمل کنین. به خاطر داشته باشین طرف مقابل تون هم انسانه و اونم مثل شما با دنیای دورش فعالانه در ارتباطه؛ دنیایی که پر از آدمای مختلفیه که چه بسا در شکل ظاهری، تحصیلات، وضعیت مالی و چیزای دیگه ای به جز اینا از شما بهتر هم باشن، اما این بهش معنی نیس که طرف مقابل تون به شما خیانت می کنن! حتما دلیلی داره که اون با شما وارد یک رابطه عاطفی شده. اگه میخواس با فرد دیگری رابطه داشته باشه، از اول این کار رو می کرد. پس دفعه ی بعد که احساس حسادت کردین، این احساس رو قبول کنین، اما روش فکری خودتون رو در قبال این موقعیت تغییر بدین و منطقی و عاقل باشین.

۲. آروم باشین و خطرای عاشقی رو به جون بخرین

چیجوری در یک رابطه عاطفی حسادت خود رو کنترل کنیم؟  آموزشی

عاشق بودن یعنی ضعیف بودن. جرج آر آر مارتین (George R.R. Martin) این رو به بهترین شکل گفته؛ اون می گه: «هر قدر عاشق تر باشین، ضعیف تر هستین.» باید قلب خود رو به روی طرف مقابل تون باز کنین، به نتایج این کار اعتماد کنین و آروم باشین. بله، آسون نیس، اما باید آماده ی قبول کردن چیزایی باشین که بالاتر از کنترل شمان و به خودتون در برخورد با نا شناخته ها اعتماد کنین. یادتون باشه که شما در این رابطه هستین، چون تصمیم گرفتین که عاشق باشین. اینکه عاشق طرف مقابل تون باشین انتخاب شماس و باید خطرای اونو هم بدون هیچ دودلی و حسادتی قبول کنین.

۳. حسادت خود رو به شکل ی ملایمی بگید

اگه حس می کنین که طرف مقابل تون کاری می کنه که حسادت شما رو به دنبال داره، می تونین حس خود رو بگید و منطقی با اون حرف بزنین. می تونین با شوخی، سیاست مدارانه یا به طور مستقیم حرف خود رو بزنین؛ البته به شرط اونکه قابل احترام باشه. اگه شوخ طبع هستین، می تونین درباره انجام فلان کار از طرف طرف مقابل تون که چقدر حسادت شما رو شعله ور کرده شوخی کنین. همین طور که حرف تون رو میزنین بخندین، چون خنده باعث می شه فشار از روی موضوع ورداشته شه و پیام تون رو خوب منتقل کنین. وقتی سیاست به خرج میدید، می تونین بهش بفهمانید که خیلی دوستش دارین و میدونید که هیچوقت نمی خواد کاری کنه که حسادت شما رو برانگیزد. اگه آدم رُکی هستین، بگید که بهش اعتماد دارین، اما نمی تونین احساسات خود رو کنترل کنین و دوست دارین اونم به احساسات شما توجه کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری در مواقع بحرانی آگاهی رسانی کنیم؟

۴. قدر خودتون رو بدونین

یکی از دلایل اصلی حسادت آدما اینه که عزت نفس پایینی دارن و سست هستن. اینجور آدمی دوست داره که فکر کنه به اندازه کافی خوب نیس، طرف مقابلش هم متوجه این قضیه میشه و اونو به قصد ایجاد رابطه با شخص دیگری ترک می کنن! شما باید بدونین که علاقه روزهای اول طرف مقابل تون به شما دلیلی داشته. اگه به دنبال تأیید اون و فهم این مسئله هستین، از اون بخواهید بگه در شما چه دیده که وارد این رابطه شده (البته با دلیل). دفعه ی بعدی که احساس حسادت کردین، به خاطر بیارین که اون با شماس، چون دوست داره که با شما باشه، چون شما ویژگیای مثبتی دارین.

۵. روی زخم هاتون مرهم بذارین

بعضی وقتا آدما به خاطر زخمایی که در روابط قبلی خود خورده ان حسادت می کنن. شاید قبلا در یک رابطه، آسیب دیده باشین و طرف مقابل به شما خیانت کرده باشه، اما حالا باید گذشته رو از یاد ببرین و بدونین که دیگر با اون شخص نیستین و رابطه عاطفی جدیدی برقرار کردین. کسی که حالا با اون هستین، شریک قبلی تون نیس. درک ریشها، عوامل و دلایل حسادت، بخش مهمی از رشد فردی و حفظ یک رابطه سالمه. هر وقت احساس حسادت کردین، سعی کنین آگاهانه روی زخمای قدیمی تون مرهم بذارین، و انعطاف پذیرتر باشین تا گذشته تون روی حال و آینده تأثیری نگذارد.

۶. به طرف مقابل اعتماد داشته باشین

چیجوری در یک رابطه عاطفی حسادت خود رو کنترل کنیم؟  آموزشی

اگه می خواید رابطه خوشحال و موفقی داشته باشین، چاره ای ندارین جز اینکه به طرف مقابل تون اعتماد کنین. هیچکی نمیتونه اونو کنترل کنه و شمام باید دست از حسادت وردارین. کمی کنترل ایراد نداره، اما مشکل از جایی شروع می شه که سعی می کنین کارای طرف مقابل تون رو که کنترلی روی اونا ندارین زیر ذره بین داشته باشین. برخلاف احساس حسادتی که شاید تجربه می کنین، سعی کنین به شکل ای عاشقانه رفتار کنین.

۷. به خودتون اطمینان داشته باشین

بهترین کاری که می تونین انجام بدین اینه که به خودتون اطمینان داشته باشین. اطمینان داشته باشین که می تونین عمیقا و بدون هیچ حسرتی عاشق باشین. اطمینان داشته باشین که عشق تون مثل لنگری عمل می کنن که رابطه تون رو از غرق شدن نجات می ده. این آسون نیس، اما در آخر وقتی به خودتون اطمینان داشته باشین، به چیزی که اتفاق میفته هم اعتماد دارین. مطمئن میشید که میتونین حتی دشوارترین موقعیتا، مثل جدایی رو هم مدیریت کنین.

در آخر اینکه حسادت می تونه تخریب کننده باشه و در روابط عاطفی مثل سم بکنه! اما اگه موقع حسادت پیشنهادا و راهکارهای بالا رو به کار بگیرین، واسه ساخت رابطه عاطفی و عمق بخشیدن به اعتمادتون، در موضع بهتری قرار خواهید گرفت. 


دسته‌ها: آموزشی