لغات حکمِ آجرهای ساختمان زبانی رو دارن و نشون میدن فرد تا چه حد تحصیل کرده، حرفه ای و اجتماعیه. در عین حال، خیلی از افراد با افزایشِ علمِ کلمه ای خود مشکل دارن و نمی تونن با لغات جدید رابطه برقرار کنن. مسئله درک لغات نیس، مسئله حفظ کردن و استفاده از اونا در زمان مناسبه. یکی از مهم ترین مهارتای زبون آموزی اینه که دامنه لغات انگلیسی تون رو همیشه به روز کنین، به ویژه وقتی که دارین به شکل حرفه ای آموزش زبون انگلیسی رو دنبال می کنین. این نوشته رو بخونین تا ببینین که چیجوری دایره لغات انگلیسی خود رو افزایش دهیم.

 

انگلیسی، زبونِ جهانیِ ارتباطاته و دانستن این زبون در دوره جهانی شدن و افزایش رقابت ضروریه. اگه شما فرد حرفه ای هستین که علم زبانی و کلمه ای خوبی دارین، شاید سریع تر از بقیه پیشرفت می کنین. تحقیق جدیدی که در شرکت برسین (Bersin) و شرکا انجام شده نشون می ده شرکتایی که کارمندان اونا علم کلمه ای خوبی دارن با وضوح و دقت می تونن راه حل هاشون رو بگن و ۱۱۳ برابرِ بقیه شرکتا سودمند و موثر هستن.

یک تحقیق جهانی نشون داده که ۸۳ درصد کارمندان مهارتای کلمه ای و زبانی ضعیفی دارن و این ضعف، اثر منفی روی فروش، سوددهی و موثری اونا در شرکت شون داره. پس کسب مهارت در لغات انگلیسی خیلی مهمه، به ویژه واسه افراد حرفه ای. این روشای ساده می تونن در این مورد به شما کمک کنن. ضمنا می تونین از گوشی هوشمند خود به عنوان ابزاری قوی استفاده کنین تا لغات جدیدی رو یاد بگیرین، دامنه لغات خود رو بالا ببرین و تسلط خود رو به زبون انگلیسی بیشتر کنین بدون اینکه مجبور باشین وقت زیادی صرف اون کنین.

با اشتیاق زیاد و به طور منظم انگلیسی بخونین

چیجوری دایره لغات انگلیسی خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

مطالعه، یکی از عوامل اصلیه که می تونه در افزایش لغات شما کمک کنه. خوندن داستان، شما رو با لغات جدید و حتی لغات قدیمی روبرو می کنه. عموما بر این باورند که خوره کتابا کسل کننده و تنها هستن، ولی خوندن روشی کارساز واسه گستردش دامنه لغات شماس. این روش مهارت نوشتن و صحبت کردن شما رو بیشتر می کنه. بهتره وقتی می خونین با دقت به لغات نگاه کنین و اونایی که به نظرتون مهم بین یا معنی اونا رو نمی دونین رو رنگی کنین. کتابای مختلفی رو در بیشتر و موضوعات مختلف بخونین، مثلا مجله، روزنامه یا رمان بخونین یا در اینترنت مطالب رو به انگلیسی بخونین.

Vocabulary.com یک بازی و وسیله یادگیری ترکیبیه که با اون می تونین هم لغاتی که موقع خوندن به اونا برخورد می کنین و هم لغات خودِ برنامه رو یاد بگیرین و حفظ کنین. این برنامه از الگوریتمای پبشرفته استفاده می کنه تا سؤالات و تمرینایی رو مخصوص شما آماده کنه.

فرهنگ لغات بهترین دوست شماس

چیجوری دایره لغات انگلیسی خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

فرهنگ لغات یکی از منابع اصلی شماس و کمک می کنه تا حد زیادی دامنه لغات خود رو زیاد کنین. لغاتی رو که موقع خوندن رنگی کرده بودین، پیدا کنین و املا، معنی و کاربردها و معانی مختلف اونا رو در فرهنگ کلمه بخونین. فرهنگ کامل هم می تونه منبع خوبی واسه درک رابطه بین کلمات باشه، چون هم معنیا و متضادها رو به شما می ده.

جدا از اینکه کتاب فرهنگ کلمه، برنامه هایی هم هستن که کار رو واسه شما راحت تر از همیشه می کنن. مثلا:

PowerVocab که در اون باید تعریفا رو با کلمات جور کنین. برنامه هایی مثل به این روی فیس بوک یا Face Rice هم هستن. کاربران باید کلمات رو در سؤالات چار گزینه ای با تعاریف خود جور کنن. در این برنامه می تونین با بقیه افراد هم رقابت کنین یا زمان خود رو (فقط واسه اندروید).

یا:

برنامه A Word A Day که به وسیله نویسندگان برنامه PowerVocab تهیه شده. این برنامه لغات جدید رو روی صفحه گوشی شما قرار می ده. این برنامه فقط واسه اندرویده، ولی اگه IOS دارین می تونین برنامه Word of the Day رو امتحان کنین.

یا:

Magoosh Vocabulary Builder که مثل PowerVocabه ولی به ویژه واسه بالا بردن نمره شما در امتحان GRE تهیه شده که واسه وارد شدن به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاهای آمریکا لازمه. Magoosh یک شرکت آنلاینه که به کسائی که می خوان کارشناسی ارشد بگیرن کمک می کنه در امتحانای GRE یا بقیه امتحانات موفق باشن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری خوش عکس باشیم؟ 

واسه لغات ارتباطات شخصی و احساسی بسازین

وقتی چیزی رو با دل و جون حس کنین فراموش کردن اون سخت می شه. متخصصین مغز و اعصاب به این نتیجه رسیدن که وقتی که در مورد موضوعی لغات و جملات جدیدی رو می خونین فعالیت مغزی شما بیشتر می شه. به ویژه وقتی که موضوع اون واسه شما اطلاعات شخصی و احساسی داشته باشه. این روش به افزایش دامنه لغات شما خیلی کمک می کنه.

ترکیب کردن لغات جدید با تجربه های شخصی کمک می کنه اونا رو بهتر حفظ کنین. می تونین لغات جدید رو به همراه جایایی که رفته اید، افرادی که می شناسین و حتی خاطره انگیزترین اتفاقات زندگی تون حفظ کنین.

لغات رو در مورد ی یک متن یاد بگیرین

چیجوری دایره لغات انگلیسی خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

تحقیقات نشون میدن افراد لغات رو در مورد ی یک متن بهتر یاد می گیرن. هیچ وقت سراغ فهرستی از کلمات جداگونه که هیچ ارتباطی با هم ندارن نرید. لغات جدید باید بخشی از تصویری کلی باشن. خوندن لغات جدید در جمله، ترانه، داستان یا زندگی روزمره می تونه با کمک گرفتن از اون زمینه، معنی اونو روشن تر کنه. همین طور به این صورت می تونین چندین کلمه جدید رو با هم در یک زمینه یاد بگیرین.

به همراه سرگرمیای خود لغات جدید یاد بگیرین

چیجوری دایره لغات انگلیسی خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

بازیای کلمه کمک می کنن لغات خود رو با دیگر شرکت کنندگان به اشتراک بذارین. این طور می تونین بدون زحمت زیادی و با بازی کردن، دامنه لغات خود رو گسترش بدین. این روش کمک می کنه سرعت حفظ کردن و به یادآوری لغات جدید رو بیشتر کنین. هنگام بهتر کردن لغات انگلیسی خود بازیایی مثل جورچین یا جدول کلمات رو انجام بدین. اگه بازیای تخته ای رو دوست ندارین می تونین با دوستانتان بازیای لغتی شفاهی انجام بدین، مثلا با لغات مشاعره کنین، یا هم معنیا و کنایها رو تمرین کنین.

مثلا ۷ Little Word بازی لغتی کوچکه که به شما هفت تعریف و موزائیک با ترکیبی از دو یا سه حرف رو می ده. باید این موزائیکا رو منظم کنین و کلمه بسازین. می تونین اول لغاتی رو که بلدین منظم کنین و با حدس زدن اونایی که بلد نیستین علم کلمه ای خود رو گسترش بدین.

Word to Word هم یک بازی هوشمندانه جور کردن کلماته. این بازی به شما فهرستی از کلمات می ده که باید رابطه بین اونا رو پیدا کنین. این رابطه ممکنه هم معنی، مخالف، کلمات در رابطه (مثلا اسکوربوت و کبد) یا بخشایی از عبارتای عادی باشن. Word for Word بازی ساده ایه ولی می تونه شما رو معتاد کنه.

یک بازی عالی دیگر در این مورد Words with Friendsه. این بازی خیلی موفق رو شرکت Zygna ساخته (که Farmville رو هم تهیه کرده). خیلی بازی جدیدی نیس، ولی طرفداران زیادی داره. تنها راه برنده شدن پیدا کردن کلمات نامعموله و شما رو مجبور می کنه لغات جدیدی رو یاد بگیرین. ولی لغاتی که در این بازی یاد می گیرین از اونایی نیستن که در امتحانات GRE یا تافل بین. با این بازی می تونین با دوستان خود هم در رابطه بمونین. این بازی جدا از اینکه اندروید و IOS واسه Windows Phone هم قابل دانلوده.

جدول حل کردن هم راه خوبی واسه افزایش دامنه لغات شماس و برنامه Penny Dell Crosswords هر روز یک جدول رایگان به شما می ده. ولی انتخابای زیاد دیگری هم واسه برنامه جدول وجود دارن، مثلا برنامه جدول رقابت برانگیز روزنامه New York Times ولی باید پول اشتراک اونو بدین. جدول حل کردن روی موبایل خیلی بهتر از مدل مداد و کاغذی اینه، چون که دیگر خبری از لغات ناخوانا و پاک کردن لغات اشتباه نیس.

چیجوری دایره لغات انگلیسی خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

یادگیری باید همیشگی باشه و سن سال خاصی هم نداره، ولی واسه پیشرفت شغلی باید دامنه ی لغات خود رو گسترش بدین. موفقیت در تجارت وابسته به تواناییا و مهارتای کارمندانه، که یعنی بهبود بخشیدن مهارت خود در زبون انگلیسی کمک می کنه به یکی از مؤثرترین عوامل در شرکت خود تبدیل شید.

منبع : yourstory.com www.inc.com

(به مدت محدود)


دسته‌ها: آموزشی