زندگی هیچکی خالی از فراز و نشیب نیس. مطمئنا در بین روزهایی که زندگی به کام شما بوده، طعم تلخ اتفاقات مأیوس کننده رو هم چشیده اید. اما هنگام روبرو شدن با سختیا، نیمه ی پر لیوان رو می ببینن یا همیشه به نیمه ی خالی لیوان توجه می کنین؟ با جواب دادن به این سؤال مشخص می شه چقدر در زندگی روزمره تون خوشبین یا بدبین هستین. اگه در جواب، شجاعانه اعتراف کردین که بخش خیلی از نگاه تون در زندگی به زهر بدبینی آلودهه، حتما احتیاج دارین با مطالعه راهکارهایی این عینک بدبینی رو از چشمتون وردارین. با ما همراه باشین تا به اتفاق یاد بگیریم چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم.

۱. احساسات خود رو بشناسین و ببینین از اتفاقات خوب و بد چه تأثیری قبول می کنین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

خوش بینی به این معنی نیس که باید همیشه خوشحال باشین. اینکه به زور سعی کنین خودتون رو حتی در مواقع بحرانی خوشحال نشون بدین، رفتار اشتباهیه. عوضش، خودتون رو با وسعت ی جور واجور احساساتی وفق بدین که در مقاطع مختلف زندگی بروز می کنن و قبول کنین احساسات منفی مثل احساسات مثبت، بخشی طبیعی از تجربیات زندگی هستن. باید آشنایی سرکوب کردن بعضی احساسات خاص ممکنه باعث پریشونی عاطفی شدید شه. اگه احساسات خود رو محدود نکنین، در روبرو شدن با اتفاقات غیرمنتظره ی آینده می تونین سازگارتر و کُنِشگرتر ظاهر شید. این راه و روش به شما کمک می کنه در موقعیتای پیش بینی نشده خوشبین و منعطف باشین.

 • احساسات منفی می تونن در طول زمان به یک عادتِ شرطی تبدیل شن. هیچوقت خودتون رو به دلیل احساسات بد سرزنش نکنین، چون که با سرزنش کردنِ خودتون نمی تونین به مرحله رشد برسین و فقط در همون اتفاق پیش اومده دَرجا میزنین.
 • عوضش سعی کنین بفهمین چه اوقاتی احساسات منفی به سراغ تون بین. واسه ردیابی زمان بروز احساسات بد می تونین احساسات یا افکار ناجوری رو که در طول روز واسه تون اتفاق میفته، در یک دفترچه شخصی یادداشت کنین. بعد زمینه بروز این احساسات و افکار بد رو به دقت بررسی کنین و به دنبال راهکارهای جانشین واسه رویارویی با این جور احساسات و افکار باشین.
 • مثلا فرض کنین در حال رانندگی هستین که یهو یک ماشین دیگر، می پیچید و مسیرتون رو می بندد. حالا فرض کنین از این اتفاق عصبانی شدین، طوری که دست خود رو روی بوق می ذارین و حتی سر راننده ی جلویی داد میزنین. در آخر روز، این اتفاق رو همینطوری در دفترچه تون یادداشت کنین. از احساس خود در اون لحظه بنویسین و واکنشی رو هم که بی معطلی نشون دادین اشاره کنین. اما یادتون باشه رفتارتون رو با برچسب «درست» یا «غلط» مورد قضاوت قرار ندین و فقط به بازنویسی اتفاق پیش اومده براتون کافیه.
 • بعد درباره چیزی که نوشته اید، کمی تأمل کنین. واکنشی که از خودتون نشون دادین، مخالف ارزشای مورد باور شما نبوده؟ رفتارتون با شخصیتی که از خودتون توقع دارین، مغایرت نداشتهه؟ اگه جواب به این سوالا مثبت بود، فکر می کنین کجای رفتارتون اشتباه کردین؟ به نظرتون، دلیل اصلی واکنش شما چی بود؟ شاید واقعا از دست راننده ای که یهو جلوی راه تون سبز شد عصبانی نبودین، بلکه این فرد رو قربونی عصبانیتی کردین که از جای دیگری ناشی شده بود.
 • چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

 • یادداشت کردن اتفاقات نباید موجب درگیر شدن در احساسات منفی شه. باید از این تجربه ها درس بگیرین. از خودتون بپرسید: چه درسی در این تجربه هست که می تونه موجب رشد فردی شما شه؟ می تونین از این تجربه واسه رویارویی با بقیه اتفاقات کمک بگیرین؟ اگه دفعه ی بعد با موقعیتی مثل روبرو شدید، چیجوری رفتار می کنین که برابر ارزش هاتون باشه؟ مثلا اگه درک کنین عصبانیت شما به دلیل روز پرتنشی بود، راحت تر می تونین قبول کنین بقیه هم اشتباه می کنن. اینطوری، یاد می گیرین بار دیگری که کسی نسبت به خودتون رفتار مشابهی پیش گرفت، با طرف مقابل همدلی کنین. اگه از قبل درباره طرز رفتارتون نسبت به موقعیتای نا آرومی زا پیش فرض داشته باشین، واکنش شایسته تری در اینجور موقعیتایی از خودتون نشون میدید.

۲. تمرینات ذهن آگاهی بکنین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

ذهن آگاهی (mindfulness) یکی از مؤلفه های کلیدی خوش بینیه که به شما کمک می کنه در لحظه، بدون هیچ قضاوتی، به احساسات خود اقرار داشته باشین. بیشتر وقتا، واکنشای منفی زمانی بروز می کنن که با احساسات خود بجنگین یا اون قدر تسلیم اونا شید که یادتون برود می تونین واکنش تون رو نسبت به احساسات خود کنترل کنین. واسه اینکه بتونین خودتون رو در زمان جمله احساسات منفی کنترل کنین، باید روی طرز نفس کشیدن تون تمرکز داشته باشین، هم جسم و هم احساسات تون رو قبول کنین و به جای رد احساسات خود از اونا درس بگیرین.

 • در تحقیقات زیادی ثابت شده مراقبه ی ذهن آگاهی در بهبود اضطراب و افسردگی اثر داره. گفته شده مراقبه ی ذهن آگاهی موجب تغییر روش بدن در جواب به استرس می شه.
 • واسه بهره مندی از اثرات مثبت مراقبه لازم نیس حتما زمان زیادی رو به انجام مراقبه اختصاص بدین. فقط روزی ۵ دقیقه انجام مراقبه ی ذهن آگاهی کافیه تا نسبت به احساسات خود آگاه تر شید و اونا رو قبول کنین.

۳. تک گوییای داخلی خود رو از نظر خوشبینانه یا بدبینانه بودن بررسی کنین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

 • عادت دارین حولوحوش منفی هر اتفاقی رو بزرگ کنین و همه حولوحوش مثبتش رو ندیده بگیرین؟
 • در روبرو شدن با اتفاقات منفی، معمولا خودتون رو به شکل خودکار سرزنش می کنین؟
 • در هر موقعیتی، انتظار بدترین حالتش رو می کشین؟ مثلا اگه به کافی شاپ برید و سفارش شما اشتباهی سِرو شه، از روی عادت با خودتون فکر می کنین مابقی روزتون خراب شده؟
 • همه چیز رو سیاه یا سفید می ببینن و هیچ حد وسطی رو در نظر نمی گیرین؟

۴. در زندگی به دنبال حولوحوش مثبت بگردید

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

تفکر مثبت یکی از مهم ترین کارائیه که باید واسه تبدیل شدن به یک فرد حقیقتا خوشبین در پیش بگیرین. باید تک گوییای داخلی خود رو در جهتی تغییر بدین که بتونین هم در خودتون و هم محیط اطرافتان، روی حولوحوش مثبت تمرکز کنین. تفکر مثبت اثر زیادی روی سلامت ذهن و جسم داره. مثل ی این اثرات میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش طول عمر؛
 • کاهش افسردگی؛
 • کاهش پریشونی؛
 • تقویت سیستم ایمنی؛
 • بهبود سلامت جسمی و روانی؛
 • کاهش خطر مرگِ به دلیل مریضیای قلبی عروقی؛
 • بهبود مهارتای مقابله با سختیا و موقعیتای نا آرومی زا.

۵. خوش بینی حقیقی رو با خوش بینی کورکورانه اشتباه نگیرید

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

خوشبینی کورکورانه یعنی فکر کنین هیچ اتفاق بدی نمیتونه بیفته. این طرز فکر موجب اعتماد به نفس بیشتر از حد و زودباوری می شه و فرد رو در خطر نا امیدی یا حتی خطر قرار می ده. فردی که واقعا خوشبین باشه، هیچ چالشی رو ندیده نمی گیره و وجود احساسات و تجربیات منفی رو منکر نمی شه. اینجور فردی به رقابتایی موجود در مسیرش، اقرار داره و به خودش می گه: «من میتونم از پسِ همه اینا بربیایم.»

 • مثلا اینکه بدون هیچ آموزش یا مطالعه ای در مورد ی چتربازی، تصمیم به این کار بگیرین و با خودتون بگید «هیچ اتفاق بدی نمی افته»، چیزی جز خوش بینی کورکورانه نیس، چون که بدون اقرار داشتن به خطرات احتمالی این اقدام، خودتون رو در خطر خطر قرار دادین. این جور اقدامات، واقع گرایانه نیستن و موجب می شن فرد به دلیل خوش بینی کورکورانه ، خودشو واسه مقابله با مشکلات و خطرات احتمالی آماده نکنه.
 • فردی که حقیقتا خوشبین باشه، اول درباره چتربازی تحقیق می کنه و قبول می کنه چتربازی ورزش پیچیده ایه که به آموزش و رعایت نکات ایمنی احتیاج داره. اینجور فردی اصلا به دلیل راه سختی که باید در پیش بگیره تا بتونه چتربازی کنه دلسرد نمی شه، بلکه خوشبین حقیقی واسه خودش یک هدف تعیین می کنه («من می خوام چتربازی یاد بگیرم.») و در حالی که به توانمندیای خود مطمئنه، همه تلاشش رو واسه رسیدن به هدفش به کار میگیره.

۶. هر روز چند جمله مثبت نگرانه یادداشت کنین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

با یادداشت کردن جملات کوتاهی که مثبت اندیشی شما رو تقویت می کنه، می تونین به انجام پذیری کاری که قصد انجامش رو دارین، باور پیدا کنین. جملاتی بنویسین که با دیدن اونا یادتون بیفته، سعی دارین چه بخشی از دیدگاهتان رو نسبت به زندگی تغییر بدین. این جملات رو در جایایی مثل آینه ی دستشویی، داخل کمد، کنارهای صفحه نمایش رایانه یا حتی روی دیوار حموم نصب کنین تا هر روز جلوی چشم باشن. موارد زیر چند نمونه از جملات مثبت نگرانه ای هستن که می تونین هر روز از دیدن اونا انرژی بگیرین:

 • «هر کاری امکان پذیره»؛
 • «این شرایط دور و بَرَم نیس که به من شکل می ده، بلکه خودِ منم که به شرایط دور و بَرَم شکل می دم»؛
 • «تنها چیزی که تحت کنترل منه، طرز برخوردم نسبت به زندگیه»؛
 • «همیشه حق انتخاب دارم».

۷. خودتون رو با بقیه مقایسه نکنین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

بسیاری اوقات احساس حسادت موجب ایجاد افکار منفی می شه («علی پولش از پارو بالا می ره، حالا منو بگو! همیشه هشتم گروی نهمه.»). یادتون باشه همیشه کسائی هستن که اگه خودتون رو با این افراد مقایسه کنین، می بینین شرایط خودتون به مراتب مطلوب تره؛ پس از مقایسه های منفی با بقیه دوری کنین و روی نقاط مثبت تکیه کنین. تحقیقات نشون داده، گِله مندی افراد از مشکلات شون با احساس افسردگی و اضطراب در ارتباطه.

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

 • سعی کنین در زندگی روزمره تون قدردان باشین تا بتونین از چرخه مقایسه های منفی دوری کنین. از کسائی که در زندگی شما نقش مؤثری داشتن، به شکل کتبی یا حضوری سپاسگزاری کنین. مطمئن باشین توجه به نقاط مثبت زندگی اثر زیادی در بهبود ایجاد وخو و احساس خوشبختی داره.
 • تحقیقات نشون داده افرادی که هر هفته چند خط درباره اتفاقاتی می نویسند که موجب شده احساس تشکر در دلشون زنده شه، در کل نسبت به زندگی خوشبین تر هستن.

۸. دیدگاه خود رو در چند بخش از زندگی بهتر کنین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

بدبینی بیشتر از احساس درموندگی و نبود کنترل ناشی می شه. یک یا دو جنبه ی کلیدی زندگی خود رو که مایل به بهتر شدن اون هستین، شناسایی کنین و همه سعی خود رو در جهت تغییر به کار بگیرین. این راه و روش به شما کمک می کنه تا بار دیگر به قدرت و توانمندی خود در ایجاد تغییر در زندگی روزمره ایمان بیارین.

 • خودتون رو به عنوان «دلیل» انجام کار در نظر بگیرین و نه معلول. افراد خوش بین باور دارن که می تونن به حمایت ی زحمات و توانمندی هاشون بر اتفاقات یا تجربیات منفی پیروز شدن.
 • قدم به قدم جلو برید. قرار نیس همه چیز رو یک باره عوض کنین.
 • تفکر مثبت به گرفتن نتیجه مثبت کمک می کنه. در یک تحقیق به بازیکنان بسکتبال (همه بازیکنان شرکت کننده در این تحقیق مرد بودن) آموزش داده شد نتایج مثبت (مثلا پرتاب آزاد) رو به توانمندیای خود و نتایج منفی رو به کم کاریای خود نسبت بدن. بعد از یه مدت مشاهده شد عمکرد بازیکنان به میزان زیادی بهبود پیدا کرده.

۹. در هر فرصتی لبخند بزنین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

تحقیقات نشون داده افرادی که چهره شون رو به یک لبخند دلپذیر مزین می کنن، نسبت به زمان حال و آینده احساس خوشحالی و خوش بینی بیشتری پیدا می کنن.

 • در یک تحقیق، از گروهی خواسته شد یک خودکار رو طوری به کمک دهن نگه دارن که ماهیچه های صورت شون حالت لبخند داشته باشن. این افراد در همین وضعیت به تماشای نمایشای کارتونی نشستند و نمایشایی رو که دیدند، در مقایسه با بقیه شرکت کنندگان خنده دارتر آزمایش کردن، در حالی که خودشون هم نمی دونستن مثبت تر بودن واکنش اونا از لبخندی روی چهره شون ناشی شده بود. گفته می شه تغییر آگاهانه ی ماهیچه های صورت طوری که احساسات مثبت در چهره ظاهر شن هم پیام مشابهی رو به مغز می فرستد که موجب تقویت ایجاد وخو می شه.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری ذهن برتر داشته باشیم

چیجوری خوش بینی خود رو تقویت کنیم؟

۱. نحوه ی رفت و امد خود با دنیای دور و بر تون رو بررسی کنین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

خوش بینی چیزی نیس که از خودِ مغز به بیرون تراوش کنه، بلکه از رفت و امد فرد با دنیای دور و برش ناشی می شه. جنبهایی از دور و بر تون رو که موجب نارضایتی شمان شناسایی کنین و با صرف وقت و انرژی در جهت بهبودشان قدم وردارین.

 • در کارایی شرکت کنین که دنیا رو به محلی مطلوب تر واسه زندگی کردن تبدیل می کنه. مثلا اگه نگرانی ی محیط زیستی دارین، می تونین به کمپینای حفاظت محیط زیست ملحق شید.
 • یادتون باشه فرهنگای بسیار متنوعی در دنیا وجود دارن و فرهنگی که شما در اون زندگی می کنین، فقط یکی از آنهاست. این مختلفی رو قبول کنین و هیچوقت با خودتون فکر نکنین فرهنگ شما یا روش تون در جلو بردن امور بر بقیه فرهنگا ارجحیت داره. به مردمون دیگر طبق مختصات فرهنگی خودشون کمک کنین تا یاد بگیرین زیبایی و نشاط رو می تونین در خیلی چیزها ببینین.
 • در اندازه کوچیک، حتی اقدامات خیلی ساده مثل تغییر چیدمان اثاثیه ی منزل به شما کمک می کنه تا راحت تر بتونین از الگوهای رفتاری قدیمی و بی فایده دست بکشین و الگوهای رفتاری جدید بسازین. تحقیقات نشون داده ترک عادات در صورتی که در روال عادی امور تغییر بسازین، راحت تر ممکن می شه، چون که نواحی جدیدی از مغز پس ی اینجور تغییراتی درگیر می شن.
 • باید یاد بگیرین طیف بزرگی از احساسات رو قبول کنین و به جای رد تعدادی از احساسات خاص، با هر احساسی ناشی تعاملات روزانه تون، دست و پنجه نرم کنین. از مدیریت وسواس گونه احساسات خود دوری کنین. بعضی افراد واسه اینکه بتونن روی احساسات شون کنترل ذره بینی داشته باشن، عادات مشخصی رو روزمره تکرار می کنن تا در تعاملات شون با دنیای دور و بر فقط با احساسات محدودی که خودشون تمایل دارن، روبرو شن، در حالی که باید در رفت و امد با هر احساسی، دست به آزمون وخطا بزنین و راهکارهایی پیدا کنین تا بتونین دنیای دور و بر تون رو که با بقیه مشترکه، بهتر کنین.
 • با توجه به تعاملاتی که با بقیه مردم و هم دور و بر تون برقرار کردین، اهداف و انتظارات خود از آینده رو مشخص کنین. اینطوری می تونین از ایجاد انتظارات غیرواقعی، هم درباره خودتون و هم بقیه، جلوگیری کنین.

۲. به این فکر کنین که زندگی بدون حولوحوش مثبتش چیجوری هستش

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

محققان دانشگاه بِرکلی پیشنهاد می کنن هفته ای یک بار به مدت ۱۵ دقیقه با خودتون فکر کنین که زندگی تون بدون حولوحوش مثبتش چیجوری پیش می رفت. از خودتون بپرسید: اگه چیزی یا شخص بسیار مورد علاقه تون رو در زندگی نداشتید، زندگی چه فرقی می کرد؟ این تمرین موجب می شه درک کنین داشتن چیزای خوب و مثبتی که در زندگی از اون بهره مند هستین، چیزی مسلم و دوری ناپذیر نیسته، بلکه خوش اقبال بودین که همه این چیزای خوب و مثبت در زندگی شما اتفاق افتادن. این طرز فکر به شما کمک می کنه خوشبین تر به زندگی نگاه کنین.

 • روی یک اتفاق مثبت در زندگی تمرکز کنین، مثلا یک موفقیت، سفر یا هر اتفاق دیگری که براتون بااهمیته.
 • اتفاق مورد نظر رو به خاطر بیارین و به شرایطی فکر کنین که این اتفاق خوب رو در زندگی شما رقم زدند.
 • حالا با خودتون فکر کنین، شرایط می تونست طور دیگری باشه. مثلا شاید شرایط طوری می شد که زبون خارجی یاد نمی گرفتید و موقعیتش جفت و جور نمی شد به فلان سفر خارجی برید. شاید هم شرایط طوری رقم می خوره که در اون روز خاص، روزنامه نمی خریدین و آگهی شغلی رو که حالا با تموم وجود انجامش میدید، نمی دیدید.
 • وقایع یا تصمیمات مختلفی رو که ممکن بود شرایط رو تغییر می دادن و نمی گذاشتن این اتفاق بیفته، به دقت یادداشت کنین.
 • از خودتون بپرسید، اگه این اتفاق نمی افتاد، زندگی چیجوری پیش می رفت؟ اگه این اتفاق نمی افتاد، چه چیزای مثبت دیگری رو که پس ی همین اتفاق در زندگیتون حاصل شدن، از دست می دادین؟
 • دوباره به خاطر بیارین که شرایط با شما یار بوده و آخرسر این اتفاق خوب در زندگیتون رقم خورده س. به همه چیزای مثبتی فکر کنین که پس ی این اتفاق به دست آوردید. قدردان همه اتفاقاتی باشین که می تونستن طور دیگری بیفته، اما به ترتیبی رقم خوردند که تجربه لذت بخش حالا رو براتون به ارمغان آوردن.

۳. در اتفاقات منفی به دنبال حولوحوش مثبت باشین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

خیلی از افراد به طور طبیعی عادت دارن فقط روی حولوحوش منفی هر اتفاقی تمرکز کنن و حولوحوش مثبتش رو ندیده بگیرن. واسه مقابله با این تمایل مضر، یک نمونه از اتفاقات منفی زندگی تون رو در نظر بگیرین و در این اتفاق خاص به دنبال حولوحوش مثبت بگردید. تحقیقات نشون داده توانایی یافتن حولوحوش مثبت در اتفاقات تلخ یکی از اجزای کلیدی خوش بینیه و در بهبود استرس، افسردگی و کیفیت ارتباطات افراد با بقیه نقش داره. این تمرین رو که فقط ۱۰ دقیقه زمان لازم داره، روزی یک بار به مدت سه هفته بکنین. در آخر سه هفته می بینین چقدر خوشبین تر شدین.

 • پنج چیزی رو که موجب می شن از زندگی امروزتان رضایت داشته باشین، فهرست کنین.
 • بعد به خاطرات خود مراجعه کنین و به دنبال یک نمونه از اتفاقاتی بگردید که بر خلاف انتظارات شما پیش رفت و موجب اندوه و ناامیدی تون شد. این اتفاق رو خیلی خلاصه یادداشت کنین.
 • حالا در این اتفاق به دنبال کمه کم سه چیزی بگردید که به شما واسه دیدن نیمه ی پر لیوان کمک کنه. با این تمرین یاد می گیرین نوع تفسیری که از اتفاقات مختلف دارین و هم طرز واکنش خود رو تغییر بدین.
 • فرض کنین همین چندی پیش، ماشین تون خراب شد و چون مجبور شدید منتظر اتوبوس بمونین، دیر به سر کار رسیدید. خرابی ماشین اتفاق خوشایندی نیس، اما در همین اتفاق بد هم می تونین چند جنبه ی مثبت پیدا کنین: در اتوبوس با افراد جدیدی آشنا شدید که وگرنه، شاید فرصت رفت و امد با این افراد رو نداشتید؛ خوشبختانه تونستید اتوبوس گیر بیارین، چون که اگه اتوبوس نبود، مجبور می شدید تاکسی بگیرین و هزینه بالاتری بدین؛ درسته که ماشین خراب شده، اما حل شدنیه.

۴. به فعالیتایی بدین که موجب لبخند زدن یا خندیدن شما می شه

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

به خودتون فرصت خندیدن بدین. مثلا پای سریالای طنز تلویزیونی بشینین، در استندآپ کمدیای شهرتون شرکت کنین یا یک کتاب لطیفه بخرین و از خواندنش لذت ببرین. حس شوخ طبعی آدما با همدیگه فرق داره، مثلا ممکنه یک نفر از شنیدن یک لطیفه به قهقهه بیفته، اما نفر دیگر حتی لبخند هم نزند. پس به دنبال راهکارهایی بگردید که با حس شوخ طبعی شما موافق باشن و واسه خندیدن به شما کمک کنه. راه حلی پیدا کنین تا کمه کم روزی یک بار، لبخند بر لبتان نقش ببنده. یادتون باشه خندیدن یک اسلحه طبیعی واسه کاهش استرسه.

۵. با سبک زندگی سالم پیش برید

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

ورزش و سلامت جسمی نقش زیادی در خوش بینی و تفکر مثبت دارن. تحقیقات نشون داده ورزش کردن و انجام فعالیتای بدنی موجب آزاد شدن اندورفین در بدن می شن که در بهبود ایجاد و خو مؤثره.

 • کمه کم هفته ای سه بار فعالیت بدنی رو در برنامه خود قرار بدین. منظور از فعالیت بدنی این نیس که حتما باید در باشگاه ورزش کنین. حتی می تونین در اوقات بیکاری به پیاده روی برید یا در محل کار به جای آسانسور از پلها تردد کنین. هر مقدار جنب و جوش جسمی می تونه در بهبود ایجاد وخو مؤثر باشه.
 • از مصرف مواد روان گردان دوری کنین. تحقیقات نشون داده بین بدبینی و مصرف مواد روان گردان رابطه نزدیک هست.

۶. با افرادی وقت بگذرونین که حال و هوایتان رو بهتر می کنن

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

مثلا با فرزندان خود بازی کنین یا با خواهر و برادرتان خوش بگذرونین. رفت و اومد با بقیه راه حل مناسبی واسه بیرون اومدن از تنهایی و تنهاییه. یادتون باشه تنهایی و تنهایی موجب بروز بدبینی و شک گرایی می شه .

 • مطمئن شید افرادی که در زندگی تون حضور دارن، آدمای مثبت اندیش و کمک دهنده ای باشن. بعید نیس با افرادی برخورد کنین که جهت گیریا و انتظارات متفاوتی در زندگی دارن و این طبیعیه. اما اگه فهمیدین از طرز فکر و رفتار یک شخص اثر منفی قبول می کنین، شاید بهتر باشه رابطه خود رو با اون محدود کنین. ما آدما خیلی با استعداد «انتقال احساس» و تأثیرپذیری از احساسات و نگاه های دور و بریا خود هستیم. افراد منفی نگر می تونن سطح استرس شما رو بالا ببرن و موجب شن نسبت به توانایی هاتون در کنترل درست استرس دچار دودلی شید.
 • از آزمون وخطا در ارتباطات خود نترسین. شاید شخصی که فکر می کنین زمین تا آسمان با همدیگه فرق دارین، بتونه چیز با ارزشی به زندگی تون هدیه کنه. درست مثل یک مراحل شیمی باید ترکیب افرادی رو که در زندگی تون حضور دارن، به ترتیبی درست بچینید تا پس ی تعاملات با این افراد بتونین نسبت به آینده خوش بین تر شید.
 • اینکه پیشنهاد شده حال و هوایتان رو در جهت مثبت تغییر بدین، به این معنی نیس که باید در شخصیت خود هم تغییر بسازین . مثلا قرار نیس واسه اینکه به فردی خوش بین تبدیل شید، شخصیت تون برون گرا شه. اینکه سعی کنین طوری باشین که با خودِ واقعیتان در تضاده، می تونه به جای خوش بینی موجب بروز احساس پوچی و اندوه شه.

۷. در تعاملات خود با بقیه راه و روش مثبت داشته باشین

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

خوش بینی یک مریضی مُسریه. اگه در تعاملات با بقیه، راه و روش مثبتی داشته باشین و بیان همدردی کنین، نه تنها خودتون سود میبرین، بلکه بقیه هم تحت اثر موجِ خوش بینی تشویق می شن در رفت و امد با بقیه افراد، مثبت برخورد کنن. به همین دلیله که فعالیتای خیرخواهانه و داوطلبانه اثر زیادی در بهبود ایجاد وخو دارن. در کل، اقدامات مثبت، مثل کمک به مصیبت دیدگان بلایای طبیعی، موجب افزایش خوش بینی می شن.

 • گفته شده انجام اقدامات خیرخواهانه موجب تقویت اعتمادبه نفس و عزت نفس می شه و واسه مقابله با احساس بدبینی و درموندگی کمک می کنه.
 • خدمت و کمک به ایجاد موجب می شه درباره چیزی که به دنیا عرضه داشته اید، احساس خوبی پیدا کنین، به ویژه اگه کمک خود رو به شکل حضوری ارائه بدین. در این مورد، کمک کردن به شکل حضوری بر بقیه اَشکال مثل کمک کردن به شکل ناشناس یا آنلاین ارجحیت داره.
 • فعالیتای داوطلبانه فرصتی جفت و جور می کنن تا دوستان جدید پیدا کنین و با جماعتی رابطه داشته باشین که می تونن خوش بینی شما رو بهتر کنن.
 • لبخند زدن به ناشناسا یک رفتار فرهنگیه. مثلا اینجور رفتاری در فرهنگ آمریکایی صمیمی تلقی می شه، اما در فرهنگ روسی موجب برانگیخته شدن احساس سوءظن میشه. می تونین در جایای عمومی به بقیه لبخند بزنین، اما آشنایی که این رفتار در هر فرهنگی معنی متفاوتی داره. پس اگه بعضی وقتا بقیه لبخندتون رو جواب ندادند، به خودتون نگیرید و ناراحت نشید.

۸. بدونین که خوش بینی یک چرخه

چیجوری خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنیم آموزشی

هرچه بیشتر خودتون رو با افکار و فعالیتای مثبت مشغول کنین، راحت تر می تونین در زندگی روزمره تون خوشبین باقی بمونین.

منبع : wikihow.com

 


دسته‌ها: آموزشی