مطالعه تأثیر عدم تقارن اطلاعاتی و مالکیت صندوق های سرمایه گذاری بر مدیریت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-5-3 مزایای صندوق های مشترک سرمایه‌گذاری

صندوق‌های مشترک در مقایسه با سایر ابزارهای مالی، دارای ویژگی‌هایی می باشد که به عنوان مزیت‌های این صندوق شمرده می گردد.

پنج مزیت اصلی که سرمایه‌گذاران را به سوی صندوق‌های مشترک جذب می‌‌کند، عبارتست از:

 1. مدیریت حرفه‌ای: این مزیت با اتکا به مشاوران حرفه‌ای سرمایه‌گذاری، تحقیقات گسترده و برخورداری از اطلاعات کافی بازار و معامله‌گران ماهر اوراق بهادار بدست می‌آید. دسترسی داشتن به مدیریت حرفه‌ای با در نظر داشتن آشنا نبودن بیشتر سرمایه‌گذاران در ایران با سازوکار سرمایه‌گذاری در بورس و سهام نیز برای نهادینه شدن سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی و گسترش سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، اهمیت دارد.
 2. تنوع بخشی اوراق بهادار و کاهش ریسک: بطور کلی، با سرمایه‌گذاری در دارایی‌ها و اوراق بهادار گوناگون، تأثیر کاهش ارزش هر یک از دارایی‌ها و اوراق بهادار در کل سرمایه‌گذاری، و در‌واقع ریسک سرمایه‌گذاری، کاهش می‌یابد. البته ایجاد و نگهداری چنین سبدی نیازمند صرف هزینه‌های مختلف برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مورد نیاز و تخصص و مهارت کافی می باشد و سرمایه‌گذار صندوق به سهولت و حتی با مبلغی اندک می‌تواند از این امتیاز برخوردار گردد، زیراصندوق از طریق سرمایه‌گذاری وجوه در ترکیب متنوعی از اوراق بهادار صنایع و شرکتهای مختلف و نیز بهره گیری از امین برای نگهداری اوراق بهادار، کاهش ریسک را امکان‌ پذیر می‌سازد. در ایران، به دلیل خرد بودن سرمایه‌ها، نبود امکان تشیکل سبد متنوع برای دارندگان آن‌ها و نیز به دلیل ریسک گریز بودن درصد بالایی از سرمایه‌گذاران بازار سهام، این ویژگی برای صندوق‌ها جذابیت زیادی ایجاد می کند.
 3. نقد شوندگی بالا: با در نظر داشتن اینکه صندوق‌ها به موجب مقررات و امیدنامه‌ی خود بایستی در هر روز کاری آمادگی صدور و بازخرید واحد‌های صادره خویش را داشته باشند و در صورت درخواست مشتری به این کار اقدام کنند، مسائل و معضلات تأخیر در خرید یا فروش اوراق بهادار بر طرف می گردد و سرمایه‌گذاران به تبدیل سرمایه‌گذاری خود به وجه نقد از طریق یک فرآیند تعریف شده، اطمینان دارند. سرمایه‌گذاران در هر زمان می‌توانند بر اساس خالص ارزش روز دارایی‌های موجود در صندوق و پس از کسر هزینه‌های مربوط، تمام یا تعدادی از واحدهای سرمایه‌گذاری خود را ابطال و به وجه نقد تبدیل کنند. اهمیت این ویژگی در ایران هنگامی بیشتر نمایان می گردد که بدانیم در صورت بسته بودن نهاد معاملاتی سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، سرمایه‌گذاران تا زمان باز شدن نهاد معاملاتی و وجود تقاضای خرید امکان خروج از بازار را نخواهند داشت. بدین ترتیب، وجود ضامن نقد شوندگی به مفهوم وجود خریدار همیشگی می باشد.
 4. صرفه‌جویی در مقیاس و پایین بودن هزینه‌ی معاملات: به دلیل انجام عملیات مختلف، مانند تحقیقات بازار و انجام معاملات در حجم زیاد و ایجاد صرفه‌جویی در مقیاس، هزینه‌های مربوطه در صندوق‌ها در مقایسه با سرمایه‌گذاری مستقیم توسط افراد کاهش می‌یابد. این مزیت در بازار‌هایی مانند ایران، که جمع‌آوری و پردازش اطلاعات دقیق و کافی از شرکتها برای عموم سرمایه‌گذاران و حتی حرفه‌ای‌های بازار تا حد زیادی دشوار، زمان‌بر و پر هزینه می باشد، می‌تواند مورد توجه اغلب سرمایه‌گذاران باشد.
 5. انعطاف‌پذیر و تنوع: وجود تعداد زیاد و انواع مختلف صندوق‌ها با دامنه وسیعی از اهداف سرمایه‌گذاری، از محافظه‌کارانه تا متهورانه ، که حق انتخاب و انعطاف‌پذیری بالایی در سرمایه‌گذاری به مشتریان می‌دهد.(پورزمانی،1389)

2-5-4 معایب صندوق های مشترک سرمایه‌گذاری

 1. مدیریت حرفه‌ای همانطور که مدیریت حرفه‌ای یکی از مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری می باشد یکی از معایب آن نیز به شمار می‌رود. زیرا مدیران حرفه‌ای ممکن می باشد به فکر منافع خود باشند و همواره در جهت بهتر شدن بازده سرمایه‌گذاران اقدام نکنند.
 2. هزینه‌ها: صندوق‌های سرمایه‌گذاری تنها به این علت به وجود نیامده‌اند که زندگی شما را آسانتر کنند. هر صندوقی به دنبال کسب سود برای موسسان آن» می‌باشد. صنعت صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری در مخفی کردن هزینه‌ها در لا‌به‌لای عبارات پیچیده استادی تمام دارند.
 3. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 4. رقیق سازی: به علت تنوع‌سازی زیادی که صورت گرفته می باشد بازده عالی شرکت‌های مختلف صندوق در میان انبوه شرکتها گم می گردد و اثر کمی بر عایدی کل صندوق دارد. رقیق سازی ممکن می باشد حاصل فزاینده بزرگ شدن صندوق‌های موفق نیز باشد. به این شکل که مدیریت با پول‌های زیاد و جدید سرازیر شده به صندوق مواجه می گردد اما نمی‌تواند زمینه‌های سرمایه‌گذاریهای موفق قبلی را پیدا کند و همان بازدهی را از پول‌های جدید به‌دست می‌آورد.(دلخوش،1389)

2-5-5 ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق های مشترک سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران بایستی به همه ریسک‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌ مانند ریسک‌های زیر توجه ویژه مبذول دارند.

 1. ریسک کاهش ارزش دارایی‌های صندوق: صندوق‌ها اکثراً در سهام شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و ارزش سهام هر شرکت در بازار تابع عوامل متعددی مانند وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، صنعت موضوع فعالیت و وضعیت خاص آن شرکت می باشد. لذا قیمت سهام در بازار می‌تواند کاهش یافته و در اثر آن صندوق و سرمایه‌گذاران آن متضرر شوند.
 2. ریسک نکول اوراق مشارکت: اوراق مشارکت شرکت ها بخشی از دارایی‌های صندوق را تشکیل می‌دهد. اگرچه صندوق در اوراق مشارکتی سرمایه‌گذاری می کند که سود و اصل آن توسط یک مؤسسه معتبر تضمین شده می باشد. اما این احتمال هست که ناشر و ضامن به تعهدات خود در پرداخت به‌ موقع اصل و سود اوراق مشارکت مذکور، اقدام ننمایند.
 3. ریسک نوسان بازده بدون ریسک: در صورتی که نرخ سود بدون ریسک (نظیر سود علی‌الحساب اوراق مشارکت دولتی) در انتشار‌های بعدی توسط ناشر افزایش یابد، قیمت اوراق مشارکتی که سود حداقلی برای آن‌ها تضمین شده می باشد در بازار کاهش می‌یابد. چنانچه در این نوع اوراق سرمایه‌گذاری کرده باشد ممکن می باشد متضرر گردد.(جالبی،1387)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سؤالات پژوهش:

 1. عدم تقارن اطلاعاتی بر مدیریت سود چه تأثیری دارد؟
 2. طبقه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بلندمدت و کوتاه‌مدت بر مدیریت سود چه تأثیری دارد؟
 3. کاهش عدم تقارن اطلاعاتی و مالکیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری بلند‌مدت بر مدیریت سود چه تأثیری دارد؟

مطالعه تأثیر عدم تقارن اطلاعاتی و مالکیت صندوق های سرمایه گذاری بر مدیریت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس

پایان نامه - تز - رشته حسابداری